Pákistán má po konfliktu s Indií dobré důvody ke spokojenosti s čínskými stíhačkami J-10 a jejich výzbrojí. V květnu si v krátkém konfliktu stíhačky pákistánského letectva Čengdu J-10C podle všeho vedly velmi dobře.
Po tomto úspěchu si Pákistán otevírá cestu stát se prvním zahraničním zákazníkem stíhacího letounu AVIC/ Šen-jang J-35. Pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf na síti X začátkem června uvedl, že země obdržela nabídku na 40 stíhaček J-35 a na blíže nespecifikovaný počet letounů včasné výstrahy Ša-an-si KJ-500. Neuvedl však žádné podrobnosti ohledně termínů dodání letounů ani hodnoty celé nabídky.
Islámábád již dříve projevil o tento typ zájem. Počátkem roku 2024 šéf pákistánského letectva Zahír Sidhu naznačil, že přípravy na získání letounu J-31 jsou v běhu. J-35A vychází z J-31/FC-31 a dnes patří mezi nejpokročilejší čínské stíhací letouny.
Pákistán tak může těmito dodávkami výrazně posílit svou obranyschopnost a zároveň posloužit Číně jako zkušební polygon nejmodernějších čínských systémů.
Kromě nabídky na dodávku nejmodernějších letadel se Pákistánu podařilo odložit splatnost dluhu ve výši 3,7 miliardy dolarů a zajistit si ve spolupráci s Huawei školení moderních technologií pro pákistánské inženýry.
Premiér Šáhbáz Šaríf na síti X rovněž potvrdil, že Ázerbájdžán podepsal kontrakt na 40 letounů JF-17 v hodnotě 4,6 miliardy dolarů. Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev v září 2024 integraci stíhaček JF-17 do ázerbajdžánského letectva zmínil, nicméně neposkytl o této zakázce bližší informace. (Foto: South China Morning Post, The War Zone, Air Data News, Zona Militar, planes.cz)
Nebyly vloženy žádné komentáře.
Copyright © 1999-2025 planes.cz | Redakční systém